Pátá Online dílna prozradila, jak dělat sociální sítě pro e-shop
Máme za sebou další Online dílnu GoPay, na které jsme se tentokrát věnovali sociálním sítím.
Adam Zbiejczuk (CETIN, Influencer.cz) a Michal Filípek (Business Factory) povídali o Facebooku a Instagramu a jak tyto dvě platformy využít pro online byznys.
Co všechno pánové o sociálních sítích prozradili a jak to na páté Online dílně GoPay vypadalo?
Co všechno dělají e-shopy na sociálních sítích špatně?
Adam Zbiejczuk se na úvod přiznal, že co se týče firem a sociálních sítí, je poměrně skeptický. Většina firem sociální sítě používá, ale nedělá to úplně dobře. Jaké jsou ty nejčastější chyby, kterých se firmy dopouští?
1) Málokdy měří výsledky
Dosah příspěvků, zapojení uživatelů, kliknutí na odkaz. To vše můžete na Facebooku měřit a nějakým způsobem to vypovídá o tom, zda je příspěvek úspěšný či nikoliv. Děláte to?
2) Soustředí se na chybné cíle
Chcete mít na facebooku spoustu fanoušků, které snadno nakoupíte, ale už hůře zapojíte do aktivity na vaší stránce, nebo vám stačí pár, zato aktivních a věrných?
3) Povídají hodně o sobě
Firmy vedou na sociálních sítích spíše monolog, místo toho, aby se snažili o dialog se svými fanoušky. O své fanoušky pečujte – zajímejte se o ně, ptejte se na jejich potřeby, ukažte, že jste tady pro ně.
4) Jsou nudné
Tento bod částečně souvisí s tím předchozím. Tím, jak firmy mluví hodně o sobě, vytvářejí nezajímavý a nudný obsah pro své fanoušky. Pravidla chování uživatelů na Facebooku jsou však neúprosná – lidé se vždy budou zajímat o své přátele a ne o vás jakožto firmu.
Chování uživatelů na Facebooku se proměnilo
Pár let zpátky bylo dobrým zvykem, že lidé na Facebooku lajkovali, komentovali a sdíleli naprosto všechno, včetně úplných hloupostí. Facebook byl nový, moc firem tam zatím nebylo, organický dosah míval větší zásah a o žádném přesycení obsahem se nikde nemluvilo.
Co však bylo dřív, neplatí dneska. Klesá důležitost firemních stránek a aplikací, roste vliv osobních profilů, skupin a reklamy. Lidé přesunuli aktivitu do skupin a do messengeru.
Co s tím?
Buďte tam, kde jsou vaši fanoušci aktivní. Specializované skupiny vám pomohou vybudovat komunitu lidí se společnými zájmy, prostřednictvím zpráv na messengeru zase můžete zákazníkům radit a pomáhat.
Jak můžete na Facebooku prorazit organicky?
Dělat Facebook organicky, to znamená bez placené reklamy, je mnohem náročnější než kdy dřív. Algoritmus Facebooku pracuje tak, že vaše příspěvky doručuje pouze určitému procentu vašich fanoušků. A to procento je rok od roku menší.
Adam Zbiejczuk prozradil 4 základní pilíře, jak můžete na Facebooku prorazit, aniž byste museli za příspěvky platit:
Cool factor
Tzv. cool factor znamená, že váš příspěvek musí být opravdu něco extra. Zajímavá fotka nebo video, chytlavý text, emoce a výzva k akci – to všechno jsou ingredience, pomocí kterých namícháte organicky úspěšný příspěvek.
Užitečnost
Nabídněte zákazníkům něco opravdu užitečného – dáte jim tak důvod, proč by se o vás měli vůbec zajímat. Může jít o slevu, lákavou nabídku, e-book zdarma, apod. Nezapomínejte také na kvalitní zákaznickou péči – odpovídejte na komentáře, zprávy v Messengeru a snažte se vždy co nejlépe poradit.
Okamžitost
Na sociálních sítích obecně dobře funguje síla přítomného okamžiku. Tzn. například trefná reakce na momentální dění, a tím nemyslíme zrovna politiku – spoustu příležitostí, jak být aktuální, jsou například události, jako olympiáda, první školní den, Vánoce, atd.
Na začátku ledna proběhla na Instagramu výzva, kdy se účet s názvem World record egg pokusil o nasbírání rekordního počtu lajků. Fotka vejce získala neuvěřitelných 52 milionů lajků. Do té doby byla nejúspěšnější fotkou všech dob fotka americké celebrity Kylie Jenner s počtem „pouhých“ 18 milionů lajků.
Nejúspěšnější instagramový příspěvek všech dob
Billa se rozhodla na tuto fotku chytře reagovat a vytvořila vlastní příspěvek, ve kterém zákazníkům říká, že si u ní mohou koupit hvězdu Instagramu.
Reakce řetězce Billa
Nejbližší masovou událostí je Valentýn. Tento oblíbený, ale i nenáviděný svátek můžete pojmout trochu jinak. Příkladem je zdařilý příspěvek od Moravské zemské knihovny.
Adam Zbiejczuk: „Být odlišný od všech ostatních je rozumnější, než tam prásknout srdíčka a růžičky jako 128. stránka v pořadí.“
Chcete více příkladů, jak na sociálních sítích využít aktuálního dění? Podívejte se, jak chytře firmy využily GDPR a souhlasu k odebírání newsletteru, nebo jak Kytary.cz dali do slevy Trumpetu po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Osobitost
Šanci na úspěch má autentický a originální obsah. Ještě lepší je, když za takovým obsahem stojí značka s příběhem (tzv. lovebrand).
Jagermeister je příkladem značky, která je velmi oblíbená a navíc i osobitá
Kombinujte organik s placenou reklamou
Jak se nespoléhat pouze na organik, ale kombinovat jej i s placenou reklamou, vysvětloval Michal Filípek. Ten si v odpoledním bloku posvítil na Business Manager (nutnost pro každého, kdo spravuje firemní stránku na Facebooku), fungování FB reklamy a její nastavení.
Pokud vás téma Facebookové reklamy zajímá, přečtěte si dvoudílného průvodce nastavením reklamy.
Kdy bude další Online dílna?
Momentálně sbíráme podněty na další témata a pomalu začínáme plánovat datum a řečníka.
Jisté je, že další dílna vypukne už na jaře. Téma si prozatím necháme pro sebe. Prozradíme jen, že na své si přijdou milovníci čísel a grafů.
PS: Chcete vědět, jak to na poslední Online dílně vypadalo? Podívejte se na galerii fotek.
Žádný komentář