Co znamená silné ověření klienta (SCA) a proč se o něm všude mluví?
Českou e-commerce v roce 2019 čekají změny, kterým byste měli věnovat pozornost.
Jedná se zejména o změnu v ověřování online plateb, kam spadají platby kartou online, online bankovní tlačítka, a další podobné platební metody.
Od 14. září 2019 budou muset tyto platby probíhat v režimu tzv. silné autentizace (neboli ověření) klienta.
O co přesně se jedná a jaký dopad to bude mít na vás, provozovatele e-shopů a dalších prodejních webů?
- Klasické ověření plateb přes SMS kód končí a od 1.1.2021 jej banky nesmí vyžadovat
- Místo něj bude uživatel platbu potvrzovat v chytrém telefonu prostřednictvím aplikace mobilního bankovnictví, pomocí biometrických prvků, popřípadě dalších způsobů
- Pokud uživatel nevlastní chytrý telefon, nebo nevyužívá služby mobilního bankovnictví, bude si muset pamatovat speciální PIN, který bude využívat k autorizaci plateb
- O konkrétní podobě silného ověření rozhodují banky, nikoliv platební brána
- Platební brána GoPay je už od podzimu 2019 na silnější ověření plateb technicky připravena
- Jste provozovatel e-shopu a využíváte GoPay? Pak nemusíte nic implementovat, ani nastavovat – brána vše zařídí za vás
Co znamená silné ověření klienta (SCA)?
Silné ověření klienta je bezpečnostní mechanismus, který si klade za cíl zásadním způsobem snížit riziko vzniku podvodů v důsledku kompromitovaného (uniklého, nebo zneužitého) hesla. Někdy se také setkáte s označením silná autentizace uživatele/zákazníka. V GoPay jej označujeme zkratkou SCA.
SCA spočívá v použití kombinace dvou ze tří bezpečnostních prvků (faktorů), díky kterým dojde k ověření platby zadávané na internetu. Tomuto ověření říkáme odborně dvoufaktorová autentizace (zkráceně 2FA).
Bezpečnostní faktory, které se při dvoufaktorové autentizaci kombinují, patří do těchto kategorií:
- Znalost – něco, co uživatel zná, např. heslo, PIN, CVV kód ze zadní strany platební karty
- Vlastnictví – něco, co vlastní, např. telefon, chytré hodinky
- Jedinečnost – něco, čím uživatel je. Sem patří biologické prvky, např. otisk prstu, sken duhovky, fotka obličeje, atd.
Proč je silné ověření klienta třeba?
Samotná dvoufaktorová autentizace je metoda používaná u kritických aplikací déle než 20 let. Zpočátku se k tomuto účelu využívala jednoduchá hardwarová zařízení (např. SecureID tokeny), ať již ve tvaru přívěsků na klíče nebo platebních karet. Autentizace u těchto zařízení probíhala zadáním PINu nebo šestimístného čísla, které bylo známo pouze uživateli a které se periodicky měnilo na displeji zařízení. Tím se vytvořil vždy jednoznačný a časově omezený přístupový kód pro provedení určité operace. To však bylo technologicky i finančně náročné řešení, které zůstalo vyhrazeno pouze pro úzkou skupinu podnikových aplikací a běžné spotřebitele prakticky nezasáhlo.
Určitý přelom v dostupnosti této služby pak přinesl rozvoj mobilních technologií, kdy mobil dokázal odstranit závislost na relativně drahé a jednoúčelové technologii hardwarových tokenů a umožnil zasílání jednorázových přístupových kódů prostřednictvím SMS.
To se svého času ukázalo jako spolehlivé a přitom snadno dostupné řešení. Jedním kanálem (počítač) jste se přihlašovali k požadované aplikaci svým jménem a heslem a druhým nezávislým kanálem (mobil) jste obdrželi druhou část přihlašovacích informací. Na tomto principu dnes funguje notoricky známé ověření v systému 3D Secure při platbě kartou online. Pokud by se někdo zmocnil vašich přihlašovacích údajů, byly by mu stejně k ničemu, protože bez znalosti té jedné unikátní SMSky by přihlášení neproběhlo. Případný útočník by totiž potřeboval získat nejen vaše přihlašovací údaje, ale i váš mobil.
Bohužel, soumrak této metody nastává s masivním rozvojem chytrých telefonů. Problém spočívá v tom, že tyto telefony umožňují spuštění buď emulovaných nebo nativních aplikací místo dříve používaného počítače, čímž se ztrácí ona nezávislost dvou zabezpečovacích kanálů – pokud se kdokoliv přihlašuje do aplikace z mobilu a na ten samý mobil přijde ověřovací SMSka, má dotyčný k jejímu obsahu neomezený přístup bez ohledu, jestli je oprávněný uživatel nebo ne. Tato forma ověření pak ztrácí smysl. Nemluvě o rozmachu podvodných aplikací, které si uživatel stáhne v domnění, že jsou neškodné, a ony pak dokáží ukrást přihlašovací údaje, např. do bankovních aplikací.
Bude stačit současné potvrzení platby přes SMSku?
Určitě ne v takové míře, jak se používá dnes. SCA totiž v praxi naráží na dvě překážky – na shodu v názorech, do jaké kategorie konkrétní faktor spadá, a za druhé na požadavek na vzájemné nezávislosti kanálů, kterými se jednotlivé faktory ověřují. S tím, jak se blíží termín ostrého spuštění silné autentizace, se rozpoutala velmi intenzivní diskuze. Bohužel, názorové spektrum je poměrně široké a jak už to v takových případech bývá, bude pravděpodobně muset do věci vnést jasno regulátor, v tomto případě ČNB.
V GoPay se držíme výkladu, že použití SMS jako faktoru vlastnictví (tedy zařízení, které uživatel vlastní) není v rozporu se silnou autentizací, pokud je platba zadávána na jiném zařízení než na mobilním telefonu, který tuto SMS přijímá. Zrovna tak nezpochybňujeme biometrické faktory, pokud jsou použity k ověření platby a nikoliv jenom k odemčení telefonu. Problém je, že na trhu stále existuje značné množství mobilních telefonů, které s biometrikou pracovat neumí, a pro takové případy bude nutné připravit jiné řešení pro ověření zadávaných plateb.
Jak bude řešení SCA vypadat v praxi?
Je pochopitelné, že zdlouhavé opisování čísel z SMS je z pohledu uživatele mnohem méně komfortní než použití některého faktoru z kategorie Jedinečnost (biologické prvky, jako otisk prstu nebo sken obličeje), zejména v případě, kdy během jednoho sezení může docházet k vícenásobnému provedení silné autentizace klienta. Je však nutné si uvědomit, že na trhu je stále značné procento mobilních telefonů, které ověření pomocí otisku prstu nebo skenu obličeje neumožňují.
Tím jsme se dotkli dalšího tématu, které norma pro silnou autentizaci přináší. Samotná silná autentizace provedená při přihlášení uživatele do sezení (session) totiž nemění nic na požadavku provádět silnou autentizaci i při dalších operacích v rámci tohoto (již autentizovaného) sezení. Jedná se především o iniciování platby nebo využívání služby informování o účtu, případně při úkonech, které nesou riziko podvodu nebo zneužití, jako je např. změna hesla.
Aby se vaši zákazníci neuheslovali, může váš poskytovatel platebních služeb (např. GoPay) uplatnit celou řadu výjimek z silné autentizace, např:
- silné ověření nebude probíhat u transakcí týkajících se menších částek, tj. jedna platba nepřevyšuje 30 EUR, počet plateb od posledního silného ověření nepřesáhl 5 a kumulovaná částka 100 EUR
- úhrady mezi účty té samé osoby jsou prováděny v rámci jednoho peněžního ústavu
- služba informování o účtu se dotazuje pouze na transakce provedené maximálně za posledních 90 dní
- jedná se o opakované platby stejnému příjemci (e-shopu) a ve stejné částce
- příjemce platby (e-shop) je uživatelem označený jako důvěryhodný příjemce
- transakce je poskytovatelem platebních služeb (např. GoPay) považována za transakci s nízkou mírou rizika
- platební transakce není iniciována plátcem (zákazník), ale příjemcem platby (e-shop)
Jak změna ovlivní placení na e-shopech?
Zejména poslední tři výjimky vytváří dostatek prostoru, abychom vymysleli takový způsob silného ověření, které bude splňovat všechny náležitosti, ale zároveň bude pro platícího zákazníka dostatečně pohodlný. V žádném případě nechceme, aby se zákazníci „uheslovali“, nebo aby platba online, která má trvat max. pár vteřin, vyžadovala více pozornosti nebo času.
Konkrétní řešení zatím promýšlíme a dále vás budeme průběžně o problematice SCA informovat.
Kde najdete další informace k silnému ověření plateb?
Co znamená silné ověření klienta a proč se o něm všude mluví?
20.03. 2019 at 09:45
do 20.3.2018 nemám dvě platby zadané 17.3.2018 odečtené z účtu a zboží není obchodníkem zasláno i když potvrzení o úspěšnosti zaplacení GoPay bylo zasláno.
20.03. 2019 at 13:07
Dobrý den Petře,
pro více informací ohledně platby nám napište na podpora@gopay.cz.
Co se týče zboží, obraťte se prosím na konkrétní internetový obchod, ve kterém jste platil.
Přeji hezký den.
Karin | GoPay
30.07. 2019 at 11:29
A týká se takovéto ověření i situace, když mám na investičním portálu své peníze a chci si je vybrat s tím, že jsou zaslány na můj účet, který jsem musel předtím doložit, že je můj ?
31.07. 2019 at 10:31
Dobrý den Ivo,
díky za dotaz.
Pokud na takovém portálu budete provádět online platbu, pak ano – ověření se bude týkat i takové situace.
Hezký den.
Karin | GoPay
30.08. 2019 at 09:09
Dobry den,
nemate tu chybu? Nema to byt „nebude“ ?
„silné ověření bude probíhat u transakcí týkajících se menších částek, tj. jedna platba nepřevyšuje 30 EUR“
02.09. 2019 at 10:18
Dobrý den,
pardon, jedná se o překlep – nyní opraveno.
Děkujeme za upozornění.
Karin | GoPay