Jak jsme splnili nejvyšší bezpečností standard kartových asociací
„S velkou radostí a hrdostí, bych chtěl všechny informovat, že společnost GoPay je PCI DSS Compliant, tedy plně v souladu s požadovanými standardy.“
Když přesně takovou zprávu vyslal náš provozní šéf Michal Kudrna na konci července do společného kanálu na Slacku, všem nám v GoPay spadnul kámen ze srdce.
Ne snad proto, že bychom pochybovali o tom, jak v GoPay pracujeme s citlivými údaji držitelů platebních karet. Ulevilo se nám hlavně proto, že ten více rok trvající proces, který udělení certifikace předcházel, je konečně za námi.
Ano, přiznáváme, že kompletně přestavět technickou infrastrukturu největší české platební brány tak, aby byla spolehlivější, robustnější a s navíc v souladu s bezpečnostním standardem PCI DSS v 3.1., byla dřina.
“Reálně je nutné konstatovat, že se jednalo, obzvláště v posledních týdnech, o práci týmu, který od prvního do posledního pracoval na pokraji zhroucení, často i v hodinách přesahujících 20 pracovních hodin denně,” popsal náš provozní šéf Michal tempo, ve kterém někteří z nás během léta fungovali.
Proč nám taková makačka stála za to a čím vším jsme si museli projít, abychom se stali první českou platební bránou, která splňuje nejpřísnější standard karetních asociací?
Začněme u toho, co je vlastně PCI DSS
Hodně zjednodušeně jde o pravidla, podle kterých mají zprostředkovatelé plateb (a tedy i GoPay) pracovat s citlivými platebními informacemi, aby zabránili jejich zneužití. Tato pravidla vznikla na popud karetních asociací jako VISA a Mastercard, jsou mezinárodně uznávaná a prakticky každá organizace, která procesuje platby kartami, se jimi musí řídit.
V GoPay jsme vždy tato pravidla dodržovali. Nicméně s růstem transakcí, které jsme začali procesovat, jsme se přehoupli mezi organizace, u kterých o způsobilosti vůči standardům PCI DSS rozhoduje nezávislý hodnotitel (tzv. QSA). Navíc nám přibyla řada nových povinností a některá pravidla vůči nám výrazně zpřísnila.
Jakým přerodem jsme si prošli?
Níže najdete, co všechno jsme museli v GoPay zavést a upravit, abychom splnili nejvyšší bezpečnostní standard PCI DSS.
- Více než 10krát jsme znásobili počet našich serverů. U všech jsme nastavovali firewally a vytvářeli potřebnou dokumentaci.
- Zavedli jsme nové konfigurační standardy pro systémové komponenty, abychom nepoužívali výchozí nastavení od dodavatelů.
- Přesunuli jsme systémy, které zpracovávají data držitelů karet do oddělené a zabezpečenější části infrastruktury.
- Zašifrovali jsme veškeré přenosy dat držitelů karet po otevřených veřejných sítích.
- Všechny naše systémy jsou chráněné proti malware a pravidelně aktualizujeme antivirový software a programy na našich serverech.
- Výrazně jsme upravili proces zadávání oprav a vývojových požadavků, abychom předcházeli nežádoucím úpravám aplikace.
- Zavedli jsme nová pravidla pro přístup k datům držitelů karet.
- Zavedli jsme dvou faktorovou autentizaci pro přístup do infrastruktury.
- Omezili jsme fyzický přístup k datům držitelů karet tím, že jsme přestěhovali všechny naše servery do Amazon Web Services, kde jsou plněny PCI DSS požadavky na fyzické úrovni.
- Sledujeme a monitorujeme všechny přístupy k síťovým zdrojům a datům držitelů karet.
- Přešli jsme do režimu pravidelného testování bezpečnostních systémů a procesů.
- Abychom zaručili bezpečnost informací, stali jsme se velkovýrobci směrnic. Zavedli jsme je na všechno a všechno také dokumentujeme.
Každý z uvedených bodů ve skutečnosti představuje i desítky dílčích úkolů, se kterými jsme se museli popasovat. Celková zpráva popisující, co všechno jsme absolvovali, zabírá přes 250 stránek.
Co jsme tedy certifikací získali?
Jsme schopni obchodníkům nabídnout maximální možnou míru ochrany v rámci platebního procesu při platbě kartou.
Naše technická infrastruktura i aplikace jsou robustnější, propustnější a věříme, že i stabilnější.
Stali jsme se 100% procesně řízenou společností. Vše, co děláme, má svůj řád a pravidla. Neznamená to ale, že jsme před splněním standardu fungovali jako banda hipíků a každý si dělal, co chtěl. Tak to nebylo, nicméně v porovnání se současným stavem, byla naše pravidla uvolněnější.
Naučili jsme se pracovat pod velkým časovým tlakem a zjistili jsme, že i v omezeném počtu lidí dokážeme během krátké doby udělat obrovský kus práce.
Víme, že ani po splnění nejpřísnějšího PCI DSS standardu není naše řešení dokonalé a z pohledu bezpečnosti neprůstřelné. V oblasti ochrany dat jsme ale získali cenné know-how, které nám pomůže naše řešení dál vylepšovat.
Co nás čeká dál?
Plnění PCI DSS standardu je nekončící proces. Vše, co jsme kvůli certifikaci zavedli, musíme dodržovat a snad se v tom budeme i průběžně vylepšovat. I když se vždy může stát cokoliv, věříme, že obchodníci ocení vyšší stabilitu našeho řešení už během předvánoční nákupní horečky.
30.09. 2016 at 03:58
Gratuluji! Super clanek, pecka!
Muzu-li se zeptat, trosku technicteji.
ad 1) jaky je realny pozadavek na vykon, kdyz jste museli 10x zvysit pocet severu ?
ad 5) tohle by me docela zajimalo, muzete prosim trosku rozvest ?
ad 6) totez jako bod nad
ad 9) pokud jste migrovali do AWS, pak hadam fyzicky pristup nema nikdo z Vas
ad 10/11) to jste predtim nedelali ?
diky za odpovedi, at se dari! 🙂
30.09. 2016 at 08:44
Michale díky za komentář. Odpovědi vám připravím a zašlu snad během dneška. Honza V.
30.09. 2016 at 12:57
Michale,
snažil jsem vydolovat odpovědi z našich techniků a zde je výsledek:
ad1) PCI standard vyžaduje oddělenost určitých služeb, takže např. služba NTP a hromada dalších musí běžet na odděleném virtuálu ve všech zónách.
ad5) Jde o hodně široké téma, napište, co konkrétně vás zajímá.
ad5) Ve zkratce jde o to, že každý změnový požadavek má přesně nalajnovaný životní cyklus, který podlého striktním pravidlům, kontrolám a schvalovacím procesům.
ad 9) Ano
ad 10/11) Jistě, že dělali. Nyní ale mají monitoring i testování striktně daná pravidla a dochází k nim častěji (3m ASV scan, 6M penetrační test a další)
Pokud budete potřebovat cokoli doplnit, napište mi na jan.vodicka@gopay.cz a dořešíme to po e-mailu.
30.09. 2016 at 23:04
Zdravím Honzo,
mockrat dekuji za odpovedi, super prace!
Je mi jasne ze hodne veci jsou hodne obsahle a kolikrat by to bylo spis na dalsi blogpost nebo tak neco. Nebu dal zdrzovat a tesim se na dalsi prispevky 🙂
At se Vam dari!
diky